Díl 07 – Mé první zkušenosti s Couchem

Prvni zkusenosti s Couchem
V předchozích dílech Freeletics Bodyweight Coach – část 1 a část 2 jsme si společně prošli řekněme takovou spíš tu teoretickou část ohledně Couche, tedy placené části Freeletics Bodyweight. V tomto díle bych se chtěl podělit o své první zkušenosti s Couchem. Sám jsem byl velmi zvědavý, co si na mě Couch přichystal a jak bude trénink koncipovaný. 🙂

První zkušenosti s Couchem

Po zaplacení Couche a zkouknutí pár motivačních videí na youtube, za účelem se řádně namotivovat 😀 spouštím aplikaci na mobilu a jsem připraven podstoupit jakoukoliv výzvu, co si na mě můj nový Couch vymyslí. Jsem rozhodnut, dát tomu svých 100 %. Jdeme na to kouči!

 
kloubus-banner-980x120-b-v02.jpg

Individualizace tréninkového plánu

To mě mohlo napadnout, že než se pustím do svého prvního cvičebního dne, měl by si o mě můj nový Couch udělat nějaký obrázek. Měl by vědět s čím, resp. s kým bude spolupracovat a dle toho (mi) sestavit tréninkový plán, co nejvíc na míru. „Okey kouči, co tam pro mě tedy máš?!

Vstupní info

Vstupní informace jsou pro Couche samozřejmě základ.

 • Gender (male, female) – pohlaví (muž, žena)
 • Date of Birth – datum narození
 • Weight – váha
 • Height – výška

Vyplním a klikám na Next (další).

Cíle

Každý jdeme cvičit kvůli něčemu jinému. Někdo chce zhubnout, někdo nabrat svaly nebo se jen hýbat,.. Každý máme své cíle. Nyní Couch po mně chce definovat 3 cíle a seřadit je dle priority (1 má nejvyšší prioritu).

 • Burn fat – pálit tuk
 • Build muscle – budovat svaly
 • Improve endurance – zvýšit výdrž
 • General fitness – obecně být fit, zůstat v kondici
 • Relieve stress – zbavit se stresu

Moje cíle jsou jasné – budovat svaly. Být fit. Zlepšit si výdrž, protože mám v plánu kombinovat Couche s běháním (Freeletics Running – o tom všem budu psát později). Next.

Časové možnosti

Jinými slovy, kolik dní týdně jsem ochotný cvičit s Couchem?

 • 2 days – 2 dny
 • 3 days – 3 dny
 • 4 days – 4 dny
 • 5 days – 5 dní

Co je peckovní? – můžu to každý týden měnit! Osobně však doporučuji cvičit pro úplné začátečníky 2-3 dny, středně pokročilé 3-4 dny a pokročilé 5 dní v týdnu.

Já to budu kombinovat s během a jelikož jsem měl dlouho pauzu ve cvičení, volím si 2 dny v týdnu. Abych to vysvětlil – aktuálně je pro mě priorita běhání 3x týdně, ptž trénuji na běžecký závod, kde nechci být poslední 😀 Zároveň jsem ale spíš rekreační běžec, s profíkama se rozhodně nemůžu poměřovat. Běhat tak víckrát týdně by mě aktuálně zabilo. Cvičení 2x týdně budu mít momentálně spíš jako důležitý doplněk. Celkem tedy 5 dní v týdnu pohyb zní slibně.) Ale později to otočím (2 dny běh, 3 dny cvičení) a kdo ví, třeba budu zvládat cvičit i víckrát týdně. Uvidím a trénink si přizpůsobím. Next.

Fitness level

Jak moc bych o sobě řekl, že jsem fit?

 • Not fit at all – vůbec nejsem fit
 • I’m super fit – jsem super fit

Posuvník dávám zhruba do 1/4 zprava I do sports at least twice a week or could run for 20 minutes (dělám sporty alespoň 2x týdně nebo zvládnu běhat po dobu 20 minut).

Úplně super fit určitě nejsem, ale 20 minut běh pro mě nepředstavuje problém. Uvidíme, co na to Couch.

Generate my test (generovat můj test).

Fitness test

A je to tady. Couch už si o mě udělal nějakou představu a teď to společně lehce zverifikujeme a doladíme detaily.

Couch si tedy na mě přichystal zátěžový test skládající se ze 3 cviků. V upozornění, které na mě hned vyskočí je napsáno, že si můžu pustit instruktážní videa, abych věděl správnou techniku. Tím do začátku asi nic nezkazím – Get videos (získat videa).

Dynamic Warm Up

Po lehké instruktáži jsem namotivovaný do toho vlítnout po hlavě a to je chyba. Prvně je dle Couche dynamic warm up (dynamická rozcvička). No jak jinak. Ve free verzi tohle člověk nemá k dispozici, tak jsem zvědavý, co to vše obsahuje. Je zde 7 různých protahovacích cviků, to by na zahřátí mělo stačit.

Jason doporučuje
Tajný tip: Vyšla aktualizace warm upu (rozcvičky). Novinkou je absence studování textu a luštění, kolik čeho odcvičit, ale je to ulehčeno obdobnou koncepcí jako u workoutů. Čili rozcvička je díky této aktualizaci o dost jasnější a příjemnější. Více viz aktualizace Freeletics Bodyweight 4.15, kde najdete podrobnější popis. 

Fitness test

Po lehké rozcvičce mi Couch naordinoval Fitness test obsahující 3 cviky

 • 25 Pushups – Kliky
 • 25 Situps – Sed-lehy
 • 25 Climbers – (k tomuto neznám český ekvivalent, prostě klimbers 😀 )

U každého cviku je instruktážní video s popiskama, rozsahem pohybu, nejčastější chyby. Osobně se mi to zpracování moc líbí!

Finished practicing (dokončit školení) a začít makat!

Prvních 25 pushupů jsem tam střihl za 00:41. Dávám Couch Feedback (zpětnou vazba Couchovi) a Couch se mě ptá How exhausting was it? (Jak moc to pro mě bylo vyčerpávající?).

Osobně jsem čekal, že je toho ve mě víc. Docela mi to dalo do těla. Dobře, že už se s sebou začínám něco dělat. Nejvyšší čas. Dávám tedy něco mezi Easy (lehké) a Maximum (vyčerpávající) a na otázku How did you find it? (Jaké to pro tebe bylo?) ani moc neváhám. I can do way more (zvládnu daleko víc) v mém podání určitě ne. I can do more (zvládnu víc) je pro mě příhodné asi nejvíc. Snad kdybych si trochu odpočinul, určitě bych tam ještě něco poslal. It was ok (bylo to ok) je pravdivé tvrzení, ale určitě bych zvládnul víc.

How was your technique? (Jaká byla tvá technika?) Koukal jsem na to video, jak správně provádět klik a dovolím si tvrdit, že jsem to odcvičil vše technicky správně, tedy hodnotím Excellent (excelentní). No a je to.

Save Feedback (uložit zpětnou vazbu). Nyní mám možnost k tomu napsat pár slov a vpravo nahoře dávám fajfku. Čímž se vše uloží a zobrazí se mi přehled. Cvik, čas a bodové ohodnocení. A toď vše.

V podobném duchu jsem odcvičil i zbylé dva cviky.

Static Stretching

Po odcvičení mi Couch naordinoval protažení static stretching (statické protahování), které nesmí chybět. Opět jsem byl zvědavý na cviky, kterých bylo dohromady 6. Po protahování dávám Finish Test (dokončit test) a jsem v očekávání, co si na mě Couch připraví. Jak bude vypadat můj první cvičební týden? Jaké tam budou cviky? Co workouty? Aaaa!

You did it!

Zvládnul jsi to! ..objeví se hned na další stránce povzbuzující popisek. Couch mi zde gratuluje k dokončení testu a doporučuje mi cvičit Strength (silově) a 3 days (3 dny v týdnu). Jsem s ním zajedno a v budoucnu tomu tak určitě i bude, ale jak jsem psal dříve, rád bych se mimo jiné také rád věnoval i běhu. Z časových možností to budu muset někde v nastavení změnit. První týden zkusím zatnout zuby a další týden při výběru počtu cvičebních dní to změním. Generate Next Week (generuj další týden).

Your new Couch

Tvůj nový Couch. Po rozkliknutí toho světle modrého textu se objeví i zbytek textu, který zde nyní překládat nebudu. Co je však důležitější..!

Week 1

Konečně! Týden č. 1! Těším se jak malý kluk! Koukám, že jsou zde dva panely Training plan (tréninkový plán) a You (Ty).

První panel je zřejmý – training plan.

Prozradím jen první cvičební den. Celkový přehled toho, co mi Couch naordinoval pak sepíši ve zvláštním článku.

Můj první cvičební den se skládá z:

 • 4 Pikes
 • 2 HH StandUps
 • 4 Straight Bar Dips
 • Strength (Upper Body, Abs)

Samozřejmostí každého cvičebního dne je rozcvička a konečné protažení. Zobrazené jsou zde jen workouty, což je dle mého názoru ve výsledku lépe přehledné.

Další záložka You je pojmenovaná zvláštně. Po rozkliknutí (funguje též přejetím prstu zprava doleva) se dostávám do jakého si přehledu. V Advanced skills (pokročilých dovednostech) mám možnost odemknout si o dost náročnější cviky, které Couch pak zahrne do mých tréninkových plánů. V této fázi je to pro mě asi zbytečné, ale v budoucnu, kdo ví?! =)

Dále jsou tu různé statistiky, jak dlouho cvičím, v jakém jsem týdnu, apod. Dokonce úplně dole je možnost restartovat si Couche.

Jason doporučuje
Tajný tip: Ve Freeletics jsou dva typy restartování Couche. Jeden je, když máte dlouho pauzu ve cvičení a chcete tak začít od začátku, pěkně zlehka. Druhý restart je např.: kvůli změně počtu dní nebo vás něco aktuálně limituje ve cvičení a chcete, aby na to Couch vzal ohled. Více o tom, který restart je který najdete v QnA (v otázkách a odpovědích). 

Závěrem

Zaplatil jsem si Couche, prošel vstupním fitness testem na základě kterého mi Couch sestavil můj první týden. Osobně jsem nadšený!! Právě je 22:40 a já musím ráno do práce, tak už se nebudu pouštět do žádných větších akcí, abych ráno vstal, ale.. zítra by to šlo!

Toto jsou mé první zkušenosti s freeleťáckým Couchem. V příštím díle se s vámi podělím v krátkosti o tom, jaký byl můj první týden s Couchem a zdali to, co mi naplánoval bylo adekvátní k mým fyzickým možnostem a schopnostem? Zkrátka znovu s vámi posdílím své zkušenosti.

Přehled článků:

 

Aktualizováno k 10/2017.

5 (100%) 3 vote[s]

About Jason

Cvičí a baví ho Freeletics. Má to výsledky. Na své stránky FitWolf.cz sdílí své zkušenosti se cvičením Freeletics. Radí, pomáhá a motivuje ostatní.

View all posts by Jason →

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *